تومور مغزی ،نوع و درجه بندی آن

0 0
  • تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۶
  • بازدید : 1363
امتیاز 3.50 تعداد رای 4

تومور مغزی ،نوع و درجه بندی آن

تومور مغزی یک تودهٔ غیرطبیعی در مغز است که بنا به ماهیت سلول‌های تشکیل دهنده، می‌تواند خوش‌خیم یا بدخیم باشد. تومور مغزی به عبارت دیگر نوعی نئوپلاسم داخل‌جمجمه‌ای سخت و تو پُر،یا یک تومور (رشد غیرطبیعی سلولی)، در داخل مغز یا کانال مرکزی نخاع است.

تومور مغزی یک تودهٔ غیرطبیعی در مغز است که بنا به ماهیت سلول‌های تشکیل دهنده، می‌تواند خوش‌خیم یا بدخیم باشد. تومور مغزی به عبارت دیگر نوعی نئوپلاسم داخل‌ جمجمه‌ای سخت و تو پُر،یا یک تومور (رشد غیرطبیعی سلولی)، در داخل مغز یا کانال مرکزی نخاع است. به بیان ساده تر هنگامی‌که بیش‌تر سلول‌های طبیعی، پیر و یا آسیب‌دیده می‌شوند، از بین می‌روند و سلول‌های جدیدی جای آنها را می‌گیرند. برخی اوقات، این فرآیند اشتباه پیش می‌رود؛

سلول‌های جدید در هنگامی‌که بدن به آنها نیاز ندارد تشکیل می‌شوند و سلول‌های پیر و یا آسیب‌ دیده عادی ازبین نمی‌روند. تولید سلول‌های اضافی اغلب تشکیل توده‌ای از بافت را می‌دهد، که به آن رشد زائد و یا تومور اطلاق می‌شود؛ تومورهای اولیة مغز می‌توانند خوش‌خیم و یا بدخیم باشند. میزان تهدیدکنندگی یک تومور، بستگی به ترکیبی از مجموعه عوامل مختلف، همچون نوع تومور، محل و اندازه تومور و نحوهٔ گسترش و توسعه آن است. برخی علائم بالقوه ناتوان کننده مرتبط با یک تومور مغزی وجود دارند و پزشک استفاده از بهترین روش درمانی عمل جراحی، پرتو درمانی یا روشی دیگر را ارزیابی خواهد کرد.

 

علائم تومور مغزی

از برخی علائم برجسته ی مربوط به تومور مغزی می توان از دست دادن شنوایی، حالت تهوع  و استفراغ، ضعف در یک سمت بدن، تغییرات شخصیتی، دشواری در حفظ تعادل و هماهنگی، بروز مشکلاتی در توانایی مغز برای پردازش اطلاعات، تشنج، سردرد، تغییرات بینایی اشاره کرد. اغلب اوقات، این علائم به علت وجود تومور مغزی نیستند و برخی دیگر از مشکلات سلامت نیز می توانند باعث بروز این علائم شوند. اگر شما دارای هر یک از این علائم هستید، بایستی با پزشک خود مشورت کنید تا این مشکلات تشخیص داده شده درمان شوند.

درجه بندی تومور

درجه یک : بافت خوش‌خیم است. سلول‌ها تقریباً شبیه سلول‌های طبیعی مغزی هستند و به آرامی رشد می‌کنند.

درجه دو : بافت بدخیم است و در مقایسه با تومورهای درجه1، سلول‌ها شباهت کم‌تری به سلول‌های طبیعی دارند.

درجه سه : بافت‌ بدخیم، سلول‌هایی دارد که با سلول‌های طبیعی متفاوت است؛ سلول‌های غیرطبیعی فعالانه رشد می‌کنند (آناپلاستیک Anaplastic)

درجه چهار : بافت‌های بدخیم سلول‌هایی بسیار شبیه به سلول‌های غیرطبیعی با تمایل به رشد سریع، دارند. در طی زمان، یک تومور درجه پایین ممکن است تبدیل به تومور درجه بالا شود.

تشخیص و درمان تومورمغزی

مراحل تشخیص می تواند شامل معاینة دستگاه عصبی، ام‌آر‌آی (MRI)، سی‌تی‌اسکن (CT Scan)، آنژیوگرام (مواد رنگی که به داخل جریان خون تزریق می‌شود موجب می‌شود که رگ‌های خونی مغز در اشعه ایکس نشان داده شوند)، نمونه برداری باشد

افرادی که دارای تومور مغزی هستند، چند گزینة درمان در اختیار دارند؛ این گزینه‌ها عبارتند از جراحی، پرتودرمانی، و شیمی‌درمانی. بسیاری از بیماران ترکیبی از این درمان‌ها را دریافت می‌کنند.

منبع:
امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظر دهید

گزارش